Ilość budów to dobra wytyczna dla ilości pracy w charakterze kierownika budowy. By zostać kierownikiem, niezbędne jest doświadczenie w pracy na budowie jak też stosowne kwalifikacje. Wbrew pozorom nie jest to kwestia awansu czy znajomości. Kierownik budowy posiada szereg uprawnień, które wynikają z wiedzy jaką dysponuje. Oczywiście tynkarz czy hydraulik może zostać kierownikiem, niemniej nie wystarczy siła woli.
Droga do stanowiska jest stosunkowo długa, jednak warta zachodu. Dochody kierowników są imponujące, a popyt na ten rodzaj pracy duży. Pracę można podjąć w Polsce i za granicą z tymi samymi kwalifikacjami. Inwestycje budowlane wymagają nadzoru. Jedną z osób, która czuwa nad pracą na budowie, jest kierownik budowy. Odpowiada on za pracę poszczególnych ekip, terminy realizacji i podejmowane kolejne prace budowlane zgodnie ze sztuką budowlaną.
Jak w każdej profesji trafić można na mniej i bardziej rzetelnych kierowników. Jedni są nazbyt drobiazgowi i potrafią sprawdzać każdy szczegół, inni zaś niemalże wcale nie pojawiają się na budowie, dbając zaledwie o zgodność w dzienniku budowy.