Dochody w pracy są istotnym elementem decyzji o jej podjęciu i kontynuacji jak i rozwiązaniu stosunku pracy. W przypadku kierownika budowy dochody generuje zwykle własna działalność gospodarcza. To koszty ale i przychody i to nie małe.

Statystycznie kierownik budowy zarabia w Polsce powyżej średniej krajowej, co satysfakcjonuje większość osób na tym stanowisku i pracujących w tej profesji. Nie każde stanowisko kierownicze jest tak dochodowe jak kierownik budowy. Niestety aby zostać kierownikiem budowy trzeba poświęcić sporo wkładu pracy i czasu przede wszystkim. Nie jest to takie proste by zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu, jednak nie niemożliwe. Inwestycja jest warta zachodu, gdyż opłaty za obsługę u kierownika budowy bywają niebotyczne. Cenniki są różne mimo standardów.

Rynek sprzyja konkurencji. Kierownicy budowy konkurują jakością swej pracy jak też cenami swych usług i terminami dyspozycyjności. Wciąż mają pełne ręce pracy. Budów przybywa, inwestorów również a kierowników wciąż jest niewielu. To dość zamknięte środowisko w którym trudno jest wejść znikąd.