Na każdej budowie pracuje kierownik budowy. To swego rodzaju osoba zarządzająca inwestycją, aczkolwiek często dzieli swe kompetencje i decyzyjność ze swoim zastępcą, który niekoniecznie posiada uprawnienia budowlane, a jest za to lepszym organizatorem, zarządcą.

Aby budowa przebiegała zgodnie z planem trzeba dobrze planować pracę i nadzorować poszczególne jej etapy. By to robić dobrze należy posiadać przedmiotową wiedzę z zakresu budownictwa i technik sztuki budowlanej. Czasami trzeba mieć na względzie, iż pogoda i rozmaite zdarzenia losowe krzyżują plany.

Dlatego kierownik budowy zawsze musi wszystko skrupulatnie sprawdzić, monitorować, a w razie trudności podejmować trafne decyzje. Decyzje powinny być rozważne a ułatwia to posiadanie alternatywnych scenariuszy zdarzeń przewidzianych w dzienniku budowy. Nie ma znaczenia jak duża jest to budowa, istotne jest umiejętne kierowanie pracami wykorzystując zasoby rzeczowe i ludzkie, wolne moce przerobowe itd. zarządzanie różnymi ekipami, w tym firm podwykonawców nie należy do zadań łatwych.

Bez wątpienia to praca stresująca, kiedy czas się liczy i jakość pracy zarazem. Gdy brak jest ekipy lub terminu wykonania pracy to kierownik budowy odpowiada.