O porządek w dokumentach warto dbać, gdy jest ich coraz więcej. A budowa to sterta dokumentów które muszą być ułożone wedle określonej hierarchii. Dokumentacja inwestycji to ważny element pracy każdego kto zajmuje stanowisko kierownika budowy. Nie ma tutaj miejsca na braki, niedopowiedzenia, a tym bardziej na przekłamania i błędy.

Praca kierownika budowy to po części praca w terenie oparta na kontroli, ustaleniach, sprawdzaniu projektu z rzeczywistym postępem prac. Po części zaś to praca za biurkiem wymagająca wypełnienia szeregu zaświadczeń i dokumentów. Dziennik budowy wymaga skrupulatnych adnotacji, gromadzenia umów, zleceń, ustaleń, zapisów i aneksów do umów. Ponadto w kompetencjach kierownika jest też kontrolowanie budżetowe obejmujące rachunki, faktury oraz zgodność norm z zakupionych materiałów budowlanych z zamówieniem.

Wcale nie jest to praca przyjemna i łatwa. Chociaż zarobki kierowników są atrakcyjne to trzeba się mocno napracować, by móc odpocząć. Konieczność bycia dyspozycyjnym utrudnia możliwość wzięcia urlopu, czy pracy na pół etatu. To spory mankament tego zawody z jakim trzeba się liczyć.