Praca kierownika budowy może wiązać się z odwiedzinami budowy i pracą poza biurem, ale w dużej mierze to praca biurowa. Co za tym idzie kierownik budowy korzysta z komputera, często dzienników online i gromadzenia dokumentacji projektowej zdalnie. Poniekąd ten system pracy ułatwia mu pracę przyśpieszając pewne decyzje. Możliwość wglądu do map w urzędach państwowych, składania wniosków i pism online do urzędów, uzyskiwania odpowiedzi to wszystko usprawnia pracę kierownika.

Mimo wszystko praca tego typu to praca w biegu, w rozjazdach, praca wymagająca wielu umiejętności, szerokiej wiedzy i zdolności kojarzenia wielu faktów. Wymaga skupienia, opanowania i bycia rzeczowym pracownikiem. Bardzo często praca na własny rachunek, samozatrudnienie, co niesie ze sobą spore koszty utrzymania firmy i ryzyko w razie braku zleceń.

Wbrew pozorom opłacenie szkoleń zawodowych, egzaminów, uprawnień, specjalistycznych programów kosztuje spore sumy. Zakup komputera to nie wszystko, mimo iż z pozoru może tak wyglądać iż jedynym narzędziem pracy kierownika budowy jest komputer, względnie samochodów i telefon.