Specjalizacja jaką jest kierownik budowy jest ściśle związana z branżą budowlaną, która gna w zawrotnym tempie dynamicznie się rozwijając. Zawód budowlańca wymaga zdobycia odpowiednich kwalifikacji, jednak kompetencje to nie wszystko. Trzeba też przygotować się na samodzielność organizacji pracy i przede wszystkim czasu pracy.

Czas to pieniądz a praca kierownika budowy wymaga mobilności, spędzenia czasu fizycznie na terenie budowy, inwestycji, jak też z nosem w dokumentach. Przy tym nie można się pomylić, trzeba wszystko umieć kontrolować. Bez wątpienia jest się zabieganym pracując w tym fachu. To profesja przede wszystkim dla mężczyzn, jak i osób przedsiębiorczych.

Rzadko spotyka się kierownika budowy zatrudnionego u inwestora w oparciu o umowę o pracę. O wiele częściej kierownik budowy prowadzi własną firmę a wraz z tym faktem musi zadbać o swój biznes od strony kadrowej, księgowej, reklamowej itd.

To nie lada wyzwanie, dlatego zanim wybierzemy zawód warto przemyśleć na ile chcemy go wykonywać. Liczyć winny się nie obietnice zarobków ale własne predyspozycje osobowościowe i zamiłowanie. Nie można pomijać siebie w planowaniu swej kariery.